Yageo RT1206FRE0717R4L
RT1206FRE0717R4L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0717R4L
Brief Description
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0717R4L.pdf
Availability of RT1206FRE0717R4L
QUANTITY
RT1206FRE0717R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0717R4L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0717R4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0717R4L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0717R4L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0717R4L Details Description
Related parts for RT1206FRE0717R4L
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 11-13 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 20A WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 20% 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 33MA 45 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM FP datasheet.pdf
VARISTOR datasheet.pdf
OSC XO 11.2896MHZ CMOS SMD datasheet.pdf