Yageo RT1206FRE071K58L
RT1206FRE071K58L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE071K58L
Brief Description
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE071K58L.pdf
Availability of RT1206FRE071K58L
QUANTITY
RT1206FRE071K58L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE071K58L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE071K58L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE071K58L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE071K58L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE071K58L Details Description
Related parts for RT1206FRE071K58L
RES SMD 210 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOFTWARE UC/OS-II MODULE BOOK/CD datasheet.pdf
SENSR PRESSUR DIFF 0-.725PSI NPN datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf