Yageo RT1206FRE07215KL
RT1206FRE07215KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07215KL
Brief Description
RES SMD 215K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07215KL.pdf
Availability of RT1206FRE07215KL
QUANTITY
RT1206FRE07215KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07215KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07215KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07215KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07215KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07215KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07215KL
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 8W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EXTENDER datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
JOYSTICK ALL HANDLES 2AXIS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf