Yageo RT1206FRE07215RL
RT1206FRE07215RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07215RL
Brief Description
RES SMD 215 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07215RL.pdf
Availability of RT1206FRE07215RL
QUANTITY
RT1206FRE07215RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07215RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07215RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07215RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07215RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07215RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07215RL
IC DAC 12BIT MULTIPLYING 10-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 328VC SMB datasheet.pdf
MTRJ JACK KIT 62.5/125 AQUA datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM MODULE datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8032AR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf