Yageo RT1206FRE07232RL
RT1206FRE07232RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07232RL
Brief Description
RES SMD 232 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07232RL.pdf
Availability of RT1206FRE07232RL
QUANTITY
RT1206FRE07232RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07232RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07232RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07232RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07232RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07232RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07232RL
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20TVSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 20.0MH T/H datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 24"L X 16"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf