Yageo RT1206FRE07232RL
RT1206FRE07232RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07232RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 232 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07232RL.pdf
Availability of RT1206FRE07232RL
QUANTITY
RT1206FRE07232RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07232RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07232RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07232RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07232RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07232RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07232RL
SWTCH SPDT 15A SHORT SPRNG PLNGR datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
PCLIP,STR,SNB,CLO datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf