Yageo RT1206FRE07267RL
RT1206FRE07267RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07267RL
Brief Description
RES SMD 267 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07267RL.pdf
Availability of RT1206FRE07267RL
QUANTITY
RT1206FRE07267RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07267RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07267RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07267RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07267RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07267RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07267RL
VARISTOR 243V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8MSOP datasheet.pdf
IC LED Driver Linear Analog, PWM Dimming 40mA Backlight SC-70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
MOSFET N CH 60V 28A 8-SOP ADV datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 0.005 OHM 2W 1% RADIAL datasheet.pdf
CABLE CLIP ADH .38" datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf