Yageo RT1206FRE0726R1L
RT1206FRE0726R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0726R1L
Brief Description
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0726R1L.pdf
Availability of RT1206FRE0726R1L
QUANTITY
RT1206FRE0726R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0726R1L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0726R1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0726R1L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0726R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0726R1L Details Description
Related parts for RT1206FRE0726R1L
IC CPU SUPERV 4K EE RST LO 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf