Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GDA-100MA
BK/GDA-100MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GDA-100MA
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GDA-100MA.pdf
Availability of BK/GDA-100MA
QUANTITY
BK/GDA-100MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GDA-100MA
Internal Part NumberEIS-BK/GDA-100MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGDA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating100mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.0018
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance20 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GDA-100MA
Related LinksBK/GDA, BK/GDA-100MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GDA-100MA Details Description
Related parts for BK/GDA-100MA
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 375MA 250VAC 8AG datasheet.pdf
TERMINAL TURRET SINGLE .051"L datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 12MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.05A TO-92 datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES CHAS MNT 392 OHM 1% 30W datasheet.pdf