Yageo RT1206FRE07340KL
RT1206FRE07340KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07340KL
Brief Description
RES SMD 340K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07340KL.pdf
Availability of RT1206FRE07340KL
QUANTITY
RT1206FRE07340KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07340KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07340KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07340KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07340KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07340KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07340KL
TAG MARKER SF2 BLU 12" 400/BX datasheet.pdf
HOLDER BATTERY 4CELL AA ALUM datasheet.pdf
TRANSFORMER AUTO 115-230VAC 2KVA datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 20W D2PAK datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE OFF datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 25W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
TV 55C 55#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
33UF 250V 10X20 datasheet.pdf