Yageo RT1206FRE07412KL
RT1206FRE07412KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07412KL
Brief Description
RES SMD 412K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07412KL.pdf
Availability of RT1206FRE07412KL
QUANTITY
RT1206FRE07412KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07412KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07412KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07412KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07412KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07412KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07412KL
CONN FPC 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 22-30 AWG GOLD datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 330MA 1.9 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS JAM NUT PIN M12 datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf