Yageo RT1206FRE07412RL
RT1206FRE07412RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07412RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 412 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07412RL.pdf
Availability of RT1206FRE07412RL
QUANTITY
RT1206FRE07412RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07412RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07412RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07412RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07412RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07412RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07412RL
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ12 13 OLIV datasheet.pdf
TRANS FLYBACK LT3575 50UH SMD datasheet.pdf
Crystal 38.0000MHz 50ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ datasheet.pdf
HV BCM BUS CONVERT 11V 300W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 687MA 260 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE SBR 60V 3A SMA datasheet.pdf