Yageo RT1206FRE07430KL
RT1206FRE07430KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07430KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 430K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07430KL.pdf
Availability of RT1206FRE07430KL
QUANTITY
RT1206FRE07430KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07430KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07430KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)430k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07430KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07430KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07430KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07430KL
RES 91 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf