Yageo RT1206FRE07453RL
RT1206FRE07453RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07453RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 453 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07453RL.pdf
Availability of RT1206FRE07453RL
QUANTITY
RT1206FRE07453RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07453RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07453RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)453
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07453RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07453RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07453RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07453RL
SIDACTOR 2CHP 90/180V 250A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 5MSPS 16TSSOP datasheet.pdf
IC CTLR SYNC RECTIFIER 8SOIC datasheet.pdf
CONN NEUTRAL COND TERM BLK datasheet.pdf
XBEE PRO SET S2B 10MW RPSMA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 8POS SMT 5.5MM datasheet.pdf