Yageo RT1206FRE0747K5L
RT1206FRE0747K5L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0747K5L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0747K5L.pdf
Availability of RT1206FRE0747K5L
QUANTITY
RT1206FRE0747K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0747K5L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0747K5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0747K5L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0747K5L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0747K5L Details Description
Related parts for RT1206FRE0747K5L
CONN HEADER 3MM 10POS TIN SMD datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT SOFTSPAN16SSOP datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 12NS 28TSOP datasheet.pdf
SENSR OPTO SLOT 3.1MM TRANS THRU datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS FLANGED PIN datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 284 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf