Yageo RT1206FRE07523KL
RT1206FRE07523KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07523KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 523K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07523KL.pdf
Availability of RT1206FRE07523KL
QUANTITY
RT1206FRE07523KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07523KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07523KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07523KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07523KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07523KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07523KL
CAP TANT 47UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
IC MPU I186 12MHZ 68PLCC datasheet.pdf
LED 2X5MM GREEN 6"LDS PANEL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 4POS BLACK datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB6 M25 datasheet.pdf
RES 100K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MULTIPL.TURN TOOL F.SHROU datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf