Yageo RT1206FRE07523KL
RT1206FRE07523KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07523KL
Brief Description
RES SMD 523K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07523KL.pdf
Availability of RT1206FRE07523KL
QUANTITY
RT1206FRE07523KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07523KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07523KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07523KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07523KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07523KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07523KL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
TERM FORK VINYL INS LOCK #10 YLW datasheet.pdf
FERRITE BEAD 22 OHM 1.0A 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
ER 3C 3#12 PIN PLUG datasheet.pdf
325 MHz, 8 x 8 Buffered Video Crosspoint Switches IC datasheet.pdf