Yageo RT1206FRE07549RL
RT1206FRE07549RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07549RL
Brief Description
RES SMD 549 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07549RL.pdf
Availability of RT1206FRE07549RL
QUANTITY
RT1206FRE07549RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07549RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07549RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07549RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07549RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07549RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07549RL
IC MPU M683XX 16MHZ 132QFP datasheet.pdf
RES 5.0K OHM 7W 5% WW RAD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA LLDS datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS W/FLANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 457MA 720 MOHM datasheet.pdf