Hirose Electric Co Ltd FH12-28S-0.5SH(55)
FH12-28S-0.5SH(55) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-28S-0.5SH(55)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12-28S-0.5SH(55).pdf
Availability of FH12-28S-0.5SH(55)
QUANTITY
FH12-28S-0.5SH(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-28S-0.5SH(55)
Internal Part NumberEIS-FH12-28S-0.5SH(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH12 - 1mm & 0.5mm FPC/FFC connectors
Featured ProductFH12 Series
Standard Package2,000
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions28
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-28S-0.5SH(55)
Related LinksFH12-28S-, FH12-28S-0.5SH(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-28S-0.5SH(55) Details Description
Related parts for FH12-28S-0.5SH(55)
IC BUFFER LOW PWR N-INV 5TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 90FBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC OFF-LINE CONVERTER 16TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
MODULE DIODE 150V 400A ADDAPAK datasheet.pdf