Yageo RT1206FRE0754K9L
RT1206FRE0754K9L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0754K9L
Brief Description
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0754K9L.pdf
Availability of RT1206FRE0754K9L
QUANTITY
RT1206FRE0754K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0754K9L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0754K9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0754K9L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0754K9L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0754K9L Details Description
Related parts for RT1206FRE0754K9L
RES SMD 41.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 70MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
FUSE LINK 500V GL NH 63A SIZE0 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
I-TRAC 7 ROW CUSTOM BP ASSY datasheet.pdf
RES 10 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 167MHZ VFBGA datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN RA datasheet.pdf