Yageo RT1206FRE0756RL
RT1206FRE0756RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0756RL
Brief Description
RES SMD 56 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0756RL.pdf
Availability of RT1206FRE0756RL
QUANTITY
RT1206FRE0756RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0756RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0756RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0756RL
Related LinksRT1206F, RT1206FRE0756RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0756RL Details Description
Related parts for RT1206FRE0756RL
IC VOLT DETEC CMOS 4.2V SOT23A-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
24308 38999 II 55302 SKT datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 6.69"LX5.12"W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf
GUIDE PLATE datasheet.pdf
CTV 53C 53#20 SKT PLUG datasheet.pdf
26500 4C 4#12 S BY PLUG LC datasheet.pdf
25A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf