Yageo RT1206FRE07590KL
RT1206FRE07590KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07590KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 590K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07590KL.pdf
Availability of RT1206FRE07590KL
QUANTITY
RT1206FRE07590KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07590KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07590KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07590KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07590KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07590KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07590KL
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR PWM UVLO 8DIP datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
VARISTOR 102V 3A 0405 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 13 OHM 1% 5W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 39MM datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL ST datasheet.pdf
MOUNTING DEVICE 16 X FERRULE POF datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf