Omron Automation & Safety LY3-AC240
LY3-AC240 picture photo
Mfg. Part Number
LY3-AC240
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V
Datasheet Download
LY3-AC240.pdf
Availability of LY3-AC240
QUANTITY
LY3-AC240 Order Process
Ship out your order
Specifications of LY3-AC240
Internal Part NumberEIS-LY3-AC240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesLY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8mA
Coil Voltage240VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time25ms
Release Time25ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power2 VA
Coil Resistance10.4 kOhms
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY3-AC240
Related LinksLY3-, LY3-AC240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
LY3-AC240 Details Description
Related parts for LY3-AC240
MOD PWR ENTRY 6A MED QC 1.5 PNL datasheet.pdf
CAP ALUM 38000UF 50V SCREW datasheet.pdf
JUMPER FOR SAK 4 10POS datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 80POS .050" SLD datasheet.pdf
RES 1.87 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 15KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf