Yageo RT1206FRE0761K9L
RT1206FRE0761K9L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0761K9L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0761K9L.pdf
Availability of RT1206FRE0761K9L
QUANTITY
RT1206FRE0761K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0761K9L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0761K9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0761K9L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0761K9L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0761K9L Details Description
Related parts for RT1206FRE0761K9L
TRANS 2NPN 20V 0.05A 6EMT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7POS 1MM 4" datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
IC GPS RF FRONT END 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
60706-18 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TRIAX PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf