Yageo RT1206FRE0761R9L
RT1206FRE0761R9L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0761R9L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0761R9L.pdf
Availability of RT1206FRE0761R9L
QUANTITY
RT1206FRE0761R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0761R9L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0761R9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0761R9L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0761R9L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0761R9L Details Description
Related parts for RT1206FRE0761R9L
CAP CER 680PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP MICA 0.025UF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf