API Delevan P1330-563G
P1330-563G picture photo
Mfg. Part Number
P1330-563G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 442MA 900 MOHM
Datasheet Download
P1330-563G.pdf
Availability of P1330-563G
QUANTITY
P1330-563G Order Process
Ship out your order
Specifications of P1330-563G
Internal Part NumberEIS-P1330-563G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1330
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±2%
Current Rating442mA
Current - Saturation216mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.145" (3.68mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1330-563G
Related LinksP1330, P1330-563G Datasheet, API Delevan Distributor
P1330-563G Details Description
Related parts for P1330-563G
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 394MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 20% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 5.3A 16 MOHM SMD datasheet.pdf