Murata Electronics North America GRM1556P1H2R1CZ01D
GRM1556P1H2R1CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H2R1CZ01D
Brief Description
CAP CER 2.1PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H2R1CZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H2R1CZ01D
QUANTITY
GRM1556P1H2R1CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H2R1CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H2R1CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H2R1CZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H2R1CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H2R1CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H2R1CZ01D
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 7.4A DPAK datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 3W DO214AC datasheet.pdf
ANT WHIP MC 5/8 250-280MHZ datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
3+3 WAY M VERT SMT WOJS datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 2W SMBJ datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf