Yageo RT1206FRE0768R1L
RT1206FRE0768R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0768R1L
Brief Description
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0768R1L.pdf
Availability of RT1206FRE0768R1L
QUANTITY
RT1206FRE0768R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0768R1L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0768R1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0768R1L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0768R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0768R1L Details Description
Related parts for RT1206FRE0768R1L
IC REG LDO 2.7V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 5MM datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 50V T/H datasheet.pdf