Yageo RT1206FRE07750KL
RT1206FRE07750KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07750KL
Brief Description
RES SMD 750K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07750KL.pdf
Availability of RT1206FRE07750KL
QUANTITY
RT1206FRE07750KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07750KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07750KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07750KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07750KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07750KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07750KL
IC CONTROLLER HOT SWAP 20-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS W/SKT INLINE R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 16LFCSP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VERSAFIT ELEC datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf