Yageo RT1206FRE0786K6L
RT1206FRE0786K6L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0786K6L
Brief Description
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0786K6L.pdf
Availability of RT1206FRE0786K6L
QUANTITY
RT1206FRE0786K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0786K6L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0786K6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0786K6L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0786K6L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0786K6L Details Description
Related parts for RT1206FRE0786K6L
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO214AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf