Yageo RT1206FRE07953RL
RT1206FRE07953RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07953RL
Brief Description
RES SMD 953 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07953RL.pdf
Availability of RT1206FRE07953RL
QUANTITY
RT1206FRE07953RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07953RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07953RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07953RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07953RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07953RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07953RL
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 40MSPS DL 48-TQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 10VSSOP datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 20000CPR TOP MNT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 3024 datasheet.pdf
CORD PWR R/A FEMALE-OPEN END 2M datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX2M STB datasheet.pdf
HEAVY DUTY MOUNT .1875" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
INTERFACE BOARD NO SENSOR datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf