Yageo RT1206FRE07976KL
RT1206FRE07976KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07976KL
Brief Description
RES SMD 976K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07976KL.pdf
Availability of RT1206FRE07976KL
QUANTITY
RT1206FRE07976KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07976KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07976KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07976KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07976KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07976KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07976KL
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 9/16-18 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 695MA 200 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 16X2 USB E datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT M8 datasheet.pdf