Yageo RT1210BRD07300RL
RT1210BRD07300RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1210BRD07300RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/4W 1210
Datasheet Download
RT1210BRD07300RL.pdf
Availability of RT1210BRD07300RL
QUANTITY
RT1210BRD07300RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1210BRD07300RL
Internal Part NumberEIS-RT1210BRD07300RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1210BRD07300RL
Related LinksRT1210BR, RT1210BRD07300RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1210BRD07300RL Details Description
Related parts for RT1210BRD07300RL
RECT BRIDGE GPP 400V 1.5A KBP datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 60V 4A TO-126 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 510 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1A 50V DB datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 969MA 210 MOHM datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf