TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RT134005
RT134005 picture photo
Mfg. Part Number
RT134005
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 5V
Datasheet Download
RT134005.pdf
Availability of RT134005
QUANTITY
RT134005 Order Process
Ship out your order
Specifications of RT134005
Internal Part NumberEIS-RT134005
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesRT1, SCHRACK
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current80.6mA
Coil Voltage5VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)12A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)3.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.5 VDC
Operate Time8ms
Release Time6ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
Coil Power403 mW
Coil Resistance62 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT134005
Related LinksRT13, RT134005 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
RT134005 Details Description
Related parts for RT134005
IC ADC 12BIT 2.7V 4CH SPI 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 12PF 50V 0603 datasheet.pdf
CONN STACKER 64POS 0.100" T/H datasheet.pdf
RES SMD 68.1KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS HIGH 7PPM datasheet.pdf
HEX SPACER M3 PLASTIC 14MM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 150POS .050 SMD datasheet.pdf