| Internal Part Number | EIS-RT174005 | |
| Featured Product | Plug-In Relays | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Relays | |
| Family | Power Relays, Over 2 Amps | |
| Series | RT1, SCHRACK | |
| Packaging | Tube | |
| Relay Type | General Purpose | |
| Coil Type | Non Latching | |
| Coil Current | 50mA | |
| Coil Voltage | 5VDC | |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) | |
| Contact Rating (Current) | 10A | |
| Switching Voltage | 400VAC - Max | |
| Turn On Voltage (Max) | 3.75 VDC | |
| Turn Off Voltage (Min) | 0.5 VDC | |
| Operate Time | 10ms | |
| Release Time | 8ms | |
| Features | Insulation - Class F, Sealed - Flux Protection | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Contact Material | Silver Nickel (AgNi) | |
| Coil Power | 250 mW | |
| Coil Resistance | 100 Ohms | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |