Richtek USA Inc. RT8008-12GB
RT8008-12GB picture photo
Mfg. Part Number
RT8008-12GB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 1.2V 0.6A SYNC SOT23
Datasheet Download
RT8008-12GB.pdf
Availability of RT8008-12GB
QUANTITY
RT8008-12GB Order Process
Ship out your order
Specifications of RT8008-12GB
Internal Part NumberEIS-RT8008-12GB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPb-Free/ Green Product Statement
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output600mA
Frequency - Switching1.5MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT8008-12GB
Related LinksRT800, RT8008-12GB Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT8008-12GB Details Description
Related parts for RT8008-12GB
EMULATOR ICEPIC datasheet.pdf
IC REG LINEAR 2.5V/ADJ 8-TDFN datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X18 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf