Richtek USA Inc. RT9013-28GB
RT9013-28GB picture photo
Mfg. Part Number
RT9013-28GB
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.5A SOT23-5
Datasheet Download
RT9013-28GB.pdf
Availability of RT9013-28GB
QUANTITY
RT9013-28GB Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9013-28GB
Internal Part NumberEIS-RT9013-28GB
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)500mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9013-28GB
Related LinksRT901, RT9013-28GB Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9013-28GB Details Description
Related parts for RT9013-28GB
CONN HEADER 26PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.5PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
RES 68.38K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf