Richtek USA Inc. RT9020-20GU5
RT9020-20GU5 picture photo
Mfg. Part Number
RT9020-20GU5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2V 0.5A SC70-5
Datasheet Download
RT9020-20GU5.pdf
Availability of RT9020-20GU5
QUANTITY
RT9020-20GU5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9020-20GU5
Internal Part NumberEIS-RT9020-20GU5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPb-Free/ Green Product Statement
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)500mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9020-20GU5
Related LinksRT9020, RT9020-20GU5 Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9020-20GU5 Details Description
Related parts for RT9020-20GU5
CONN SIM CARD R/A SMD W/SWITCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
KIT 8-32 THREADED STANDOFF 400PC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 9A SC-75-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf