CUI Inc. SDI65-19-UD-P5
SDI65-19-UD-P5 picture photo
Mfg. Part Number
SDI65-19-UD-P5
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 65W
Datasheet Download
SDI65-19-UD-P5.pdf
Availability of SDI65-19-UD-P5
QUANTITY
SDI65-19-UD-P5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDI65-19-UD-P5
Internal Part NumberEIS-SDI65-19-UD-P5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEnergy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationSDI65-UD Series Cert of Compliance
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSDI65-UD
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output19V
Current - Output (Max)3.43A
Power (Watts)65W
No Load Power Consumption210mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max65W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDI65-19-UD-P5
Related LinksSDI65-1, SDI65-19-UD-P5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SDI65-19-UD-P5 Details Description
Related parts for SDI65-19-UD-P5
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 20% 560VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 250V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 300MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 75PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf