Richtek USA Inc. RT9020-25GB
RT9020-25GB picture photo
Mfg. Part Number
RT9020-25GB
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.5A SOT23-5
Datasheet Download
RT9020-25GB.pdf
Availability of RT9020-25GB
QUANTITY
RT9020-25GB Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9020-25GB
Internal Part NumberEIS-RT9020-25GB
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)500mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9020-25GB
Related LinksRT902, RT9020-25GB Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9020-25GB Details Description
Related parts for RT9020-25GB
CONN HEADER R/A 2POS 2.5MM GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .1" SIDE MT datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7S 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 35MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 127 TYPE A 31POS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V C0G 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 10% 1/4W 1206 datasheet.pdf