Richtek USA Inc. RT9162-33GX
RT9162-33GX picture photo
Mfg. Part Number
RT9162-33GX
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT89-3
Datasheet Download
RT9162-33GX.pdf
Availability of RT9162-33GX
QUANTITY
RT9162-33GX Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9162-33GX
Internal Part NumberEIS-RT9162-33GX
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 15V
Current - Limit (Min)400mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9162-33GX
Related LinksRT916, RT9162-33GX Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9162-33GX Details Description
Related parts for RT9162-33GX
IC FPGA 684 I/O 957FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO214AA datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 6SO-5 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR OSCILLATOR datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf