Richtek USA Inc. RT9164A-15GL
RT9164A-15GL picture photo
Mfg. Part Number
RT9164A-15GL
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1A TO252
Datasheet Download
RT9164A-15GL.pdf
Availability of RT9164A-15GL
QUANTITY
RT9164A-15GL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9164A-15GL
Internal Part NumberEIS-RT9164A-15GL
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - Input3 V ~ 14 V
Current - Limit (Min)1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9164A-15GL
Related LinksRT9164, RT9164A-15GL Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9164A-15GL Details Description
Related parts for RT9164A-15GL
RESISTR KIT 10-1M 1/10W 12200PCS datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE TO92-3 datasheet.pdf
INLET C14 SLD 1.0MM PNL SNAP-IN datasheet.pdf
HANDLE TORQUE 4.69" datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
IC ADDRESS REGISTER/DVR 64TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS 45DEG 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-12POS BCD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FRAM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf