Richtek USA Inc. RT9166A-33GX
RT9166A-33GX picture photo
Mfg. Part Number
RT9166A-33GX
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.6A SOT89-3
Datasheet Download
RT9166A-33GX.pdf
Availability of RT9166A-33GX
QUANTITY
RT9166A-33GX Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9166A-33GX
Internal Part NumberEIS-RT9166A-33GX
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output600mA
Voltage - Dropout (Typical)0.58V @ 600mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)600mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9166A-33GX
Related LinksRT9166, RT9166A-33GX Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9166A-33GX Details Description
Related parts for RT9166A-33GX
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC D/A CONV 10BIT R-R 8-MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 560K OHM 16DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 48-LLP datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
230 50 10RPM 75/2:1 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 300V TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf