Richtek USA Inc. RT9169-33GV
RT9169-33GV picture photo
Mfg. Part Number
RT9169-33GV
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-3
Datasheet Download
RT9169-33GV.pdf
Availability of RT9169-33GV
QUANTITY
RT9169-33GV Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9169-33GV
Internal Part NumberEIS-RT9169-33GV
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.45V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9169-33GV
Related LinksRT916, RT9169-33GV Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9169-33GV Details Description
Related parts for RT9169-33GV
CONN EDGECARD 64POS .125 SQ WW datasheet.pdf
LED CBI 5MM BLU WATER CLR 0.700" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPST 5A QC datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf