Richtek USA Inc. RT9183-12GM
RT9183-12GM picture photo
Mfg. Part Number
RT9183-12GM
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 1.5A TO263
Datasheet Download
RT9183-12GM.pdf
Availability of RT9183-12GM
QUANTITY
RT9183-12GM Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9183-12GM
Internal Part NumberEIS-RT9183-12GM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPb-Free/ Green Product Statement
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.33V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)2A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9183-12GM
Related LinksRT918, RT9183-12GM Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9183-12GM Details Description
Related parts for RT9183-12GM
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
NOISE FILTER ARRAY 120 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC HOT-SWAP SWITCH 65V 8-SOIC datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 2.29mm pitch datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 8 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
FUSE 125V V FA NANO2 40A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
DEV KIT BLE MODULE W/ANTENNA datasheet.pdf
RES 164K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf