Richtek USA Inc. RT9198-27GBR
RT9198-27GBR picture photo
Mfg. Part Number
RT9198-27GBR
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.3A SOT23-5
Datasheet Download
RT9198-27GBR.pdf
Availability of RT9198-27GBR
QUANTITY
RT9198-27GBR Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9198-27GBR
Internal Part NumberEIS-RT9198-27GBR
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.22V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)360mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5R
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9198-27GBR
Related LinksRT9198, RT9198-27GBR Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9198-27GBR Details Description
Related parts for RT9198-27GBR
IC CODEC AUDIO MONO LP 16TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 700V 7.5A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
STD TIMER GEH 3P datasheet.pdf
RES 0.015 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 9.09 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 100K OHM .5W 60MM datasheet.pdf