Richtek USA Inc. RT9198-32GBR
RT9198-32GBR picture photo
Mfg. Part Number
RT9198-32GBR
Brief Description
IC REG LDO 3.2V 0.3A SOT23-5
Datasheet Download
RT9198-32GBR.pdf
Availability of RT9198-32GBR
QUANTITY
RT9198-32GBR Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9198-32GBR
Internal Part NumberEIS-RT9198-32GBR
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.2V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.22V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)360mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5R
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9198-32GBR
Related LinksRT9198, RT9198-32GBR Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9198-32GBR Details Description
Related parts for RT9198-32GBR
CONN HEADER PH TOP 3POS 2MM datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC REG LDO 1.26V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
INSERT FIREWIRE MALE 6POS CRIMP datasheet.pdf