| Internal Part Number | EIS-RT9818C-27GB | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Supervisors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset | |
| Number of Voltages Monitored | 1 | |
| Output | Open Drain or Open Collector | |
| Reset | Active Low | |
| Reset Timeout | 143 ms Minimum | |
| Voltage - Threshold | 2.7V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | RT9818C-27GB | |
| Related Links | RT9818, RT9818C-27GB Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor | |
| 9-520132-2 | Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp | datasheet.pdf | ||