Richtek USA Inc. RT9818C-29GV
RT9818C-29GV picture photo
Mfg. Part Number
RT9818C-29GV
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC VOLT DETECTOR 2.9V SOT23-3
Datasheet Download
RT9818C-29GV.pdf
Availability of RT9818C-29GV
QUANTITY
RT9818C-29GV Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9818C-29GV
Internal Part NumberEIS-RT9818C-29GV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPb-Free/ Green Product Statement
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout143 ms Minimum
Voltage - Threshold2.9V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9818C-29GV
Related LinksRT9818, RT9818C-29GV Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9818C-29GV Details Description
Related parts for RT9818C-29GV
FUSE GLASS 750MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC DECODER/DMUX DUAL 16-DIP datasheet.pdf
CONN JACK 6POS MALE SOLDER GOLD datasheet.pdf
RES .01 OHM 1% 5W AXIAL WW datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS .156 BLACK datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC 1.5KW 230V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 221K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf