Nichicon URZ1H100MDD1TD
URZ1H100MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1H100MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
URZ1H100MDD1TD.pdf
Availability of URZ1H100MDD1TD
QUANTITY
URZ1H100MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1H100MDD1TD
Internal Part NumberEIS-URZ1H100MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesRZ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current46mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1H100MDD1TD
Related LinksURZ1H10, URZ1H100MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1H100MDD1TD Details Description
Related parts for URZ1H100MDD1TD
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR PUSH datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR 2WIRE 3V 8-DFN datasheet.pdf
GASKET FABRIC/FOAM 4MMX1M RECT datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 400V 16A PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 24AWG 500' datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 4.5UH SMD datasheet.pdf